Start Ogniwa fotowoltaiczne Rynek ogniw fotowoltaicznych

Rynek ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne na świecie

Rynek producentów ogniw fotowoltaicznych rośnie z każdym rokiem. Wzrost ten wynosi conajmniej kilkadziesiąt procent, inne branże mogą tylko pozazdrościć tej nowo wschodzącej branży. Światowym liderem produkcji ogniw są Chiny, ale po piętach depcze im Europa. Połowę chińskiej produkcji ma za to Japonia, która umacnia swoją pozycję z każdym rokiem.

Produkcja ogniw PV w roku 2008:

1. Chiny          2,3 GW

2. Europa        1,9 GW

3. Japonia       1,2 GW

4. Tajwan        0,8 GW

5. USA            0,4 GW

Jak podaje Joint Reseach Center (wydział komisji europejskiej zajmujący się badaniami rynku i technologii) światowa produkcja ogniw fotowoltaicznych wyniosła około 7,3 GW (giga watt) w roku 2008. Rok wcześniej były to 4 GW, co daje wzrost produkcji o ponad 80%. Wstępne analizy pokazują dalszy wzrost w roku 2009, analitycy przewidują wzrost produkcji do 38 GW rocznie w roku 2010.

pv-produkcja

Technologie

Rynek ogniw fotowoltaicznych jest ciągle młodym, rozwijającym się rynkiem. Sprawność urządzeń jest na niskim poziomie (zwykle 8 - 15%), ale z dochodzą głosy od producentów o urządzeniach których efektywność przekracza 25% (nawet 41% w warunkach labolatoryjnych). Poszukiwane są nowe rozwiązania dążąc do lepszych uzysków ogniw, oraz co bardzo ważne - minimalizacji kosztów wytworzenia w przeliczeniu na 1 kWp (szczytowa moc 1 kilowata). Coraz głośniej na rynku o ogniwach wykonanych w technologii THIN-FILM (bardzo cieńka wartswa materiału światłoczułego mocowana w obudowie ze szkła lub tworzywa). Obecnie ponad 15% ogniw wykonanych jest właśnie w ten sposób. Ich produkcja jest stosunkowo tania w przeliczeniu na 1 kWh energii. Ogniwa te mają mniejszą wydajność dlatego ich instalacje mają zwykle większe powierzchnię.

Prawiają się także najnowe produkty zwane CPV (concentrator photovoltaics). Dzięki dodatkowym układom optycznym (podwójne lustro), które koncentrują promienie słoneczne na ogniwie, można osiągnąć sprawności przekraczające 20%.  Z każdym rokiem osiągi są znacznie polepszane co dobrze wróży ogniwom CPV. Dzięki takim produktom rynek ma szanse urosnąć znacznie więcej niż przewidują analitycy.